Cafe Racer

 

Termin Cafe Racer powstał w latach 50 XX wieku w Anglii, kiedy to motocykliści często odwiedzali kawiarnie, wykorzystując je jako punkty rozpoczęcia i zakończenia wyścigów.

Cafe racer to motocykl, który został zmodyfikowany pod względem prędkości i sterowności, a nie dla wygody.

Charakteryzuje się pojedynczym wyścigowym siedzeniem, niską kierownicą {np. ACE bars (fot.1)  lub jednostronnymi Clip – ons bars (fot.2) które były montowane bezpośrednio do widelców dla lepszej kontroli i polepszenia aerodynamiki}, wyścigowym  dużym zbiornikiem  na benzynę wykonanym często z polerowanego aluminium z delikatnym malowaniem , rozciągnięte tylne  rury wydechowe, tylne podnóżki (aby mieć więcej miejsca podczas pokonywania zakrętów przy wysokich prędkościach), bez z pół lub pełnymi owiewkami.

Motocykle były odchudzone, lekkie i dobrze przygotowane do  różnych nawierzchni drogowych.

Najbardziej definiowalną  maszyną rozkwitu Cafe Racerów był Triton. Połączenie modyfikowanej ramy z  motocykla Norton Featherbed  i silnika z  Triumph Bonnevilla. Kiedyś najbardziej powszechny i najmocniejszy silnik w połączeniu z najlepszą do obsługi ramą.Osoby mniej zasobniejsze mogły zdecydować się na Tribsa silnik Triumph w ramie z  BSA  lub inne kombinacje, takie jak „Norvin” (Vincent silnik V-Twin w ramie Featherbeda).

fot. 1

Ace barsfot. 2

Clip on bars